Bundesliga

Dortmund pierde puncte acasa cu Mainz

Borussia Dortmund a ratat sansa de a se apropia de primul loc in Bundesliga dupa 1-1 pe teren propriu cu Mainz, intr-un meci disputat, sambata, in etapa a 16-a.

Mainz a deschis scorul pe Signal Iduna Park in minutul 57 prin Oztunali.

Egalarea pentru Dortmund a fost adusa de belgianul Meunier cand mai erau 17 minute pana la final.

Gazdele au irosit o lovitura de la 11 metri prin capitanul Reus in minutul 76.

In minutul 2 cei de la Borussia Dortmund au avut si un gol anulat la Haaland pentru offside.

Dortmund a ratat sansa celei de-a patra victorii in cinci meciuri cu noul antrenor Edin Terzic pe banca.

Cu punctul obtinut la Dortmund cei de la Mainz au parasit ultima pozitie a clasamentului la golaveraj in fata lui Schalke, echipa care joaca duminica impotriva lui Eintracht Frankfurt.

Intr-un alt meci disputat in etapa a 16-a, Leipzig a remizat 2-2 cu Wolfsburg, ratand sansa trecerii pe primul loc chiar si cu titlu provizoriu.

Duminica joaca si liderul Bayern Munchen pe teren propriu cu Freiburg.

Va fi primul meci al bavarezilor dupa eliminarea rusinoasa suferita in 16-imile Cupei Germaniei in fata lui Holstein Kiel.