Bundesliga

Bayern, prima pas greșit în noul sezon din Bundesliga

Surpriza și-a făcut loc, vineri seara, în deschiderea etapei a 4-a din prima ligă a fotbalului german.

Bayern Munchen pornea ca favorită în duelul de pe teren propriu contra celor de la Bayer Leverkusen, însă ”farmaciștii” au smuls in extremis un punct, în urma unui gol marcat după minutul 90.

Harry Kane a deschis scorul în minutul 7, ajungând la patru reușite în tricoul bavarezilor.

Reușita internaționalului englez a fost anulată de golul marcat de Alejandro Grimaldo, în minutul 24.

Leverkusen a avut o bară la 1-1 chiar înainte ca Leon Goretzka să facă 2-1 pentru Bayern, cu patru minute înaintea finalului.

În urma unui contact între Davies și Hofmann fundașul canadian de la Bayern a fost penalizat și Leverkusen egala in extremis, în minutul 90+4, prin Palacios.

Gazdele s-au aruncat în atac și două minute mai târziu un gol marcat de Upamecano a fost anulat pentru poziție afară din joc.

Leverkusen rămâne pe primul loc în clasament, cu 10 puncte, la egalitate cu Bayern, dar cu un golaveraj mai bun.

Ambele echipe au abordat meciul direct după trei victorii consecutive în campionat.