Bundesliga

Bayern pierde in Bundesliga de la 2-0 in prima repriza

Borussia Monchengladbach a obtinut victoria in fata lui Bayern Munchen, scor 3-2, la capatul unui meci in care bavarezii au avut dublu avantaj pe tabela.

Lewandowski a deschis scorul dintr-un penalty in minutul 20, iar Goretzka a dublat avantajul lui Bayern sase minute mai tarziu.

Polonezul din atacul lui Bayern devine astfel primul jucator din primele cinci campionate ale Europei care ajunge la 20 de goluri in actualul sezon.

Dubla lui Hofmann din minutele 35 si 45 a anulat avantajul bavarezilor.

Neuhaus a punctat pentru 3-2 la patru minute dupa pauza, aducand practic victoria lui Monchengladbach.

Pentru Bayern este prima infrangere in campionat dupa 12 meciuri.

Gladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini (Jantschke 89') - Kramer, Zakaria (Herrmann 74') - Hofmann (Wendt 89'), Stindl (c) (Wolf 82'), Neuhaus - Embolo.

Bayern: Neuer (c) - Pavard, Süle, Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Müller, Costa (Coman 68') - Lewandowski.