Bundesliga

Bayern Munchen mai face un pas gresit in Bundesliga

Campioana Germaniei nu se regaseste in debutul returului din Bundesliga si dupa doua meciuri disputate a ramas cu un singur punct.

Invinsa surprinzator cu un categoric 4-1 in etapa a 18-a pe terenul rivalei Wolfsburg, a doua in clasament, Bayern nu a reusit sa treaca nici de Schalke 04 in meciul de pe teren propriu disputat marti seara.

Arjen Robben a deschis scorul pentru bavarezi in minutul 67, dar dupa doar cinci minute Schalke a restabilit egalitatea prin Howedes.

Bayern a evoluat in inferioritate numerica din minutul 16, cand Jerome Boateng a fost eliminat dupa un fault in careu comis asupra lui Sidney Sam.

Portarul Manuel Neuer a reusit sa apere lovitura de la 11 metri executata de Eric Maxim Choupo-Moting.

De pasul gresit al celor de la Bayern nu a reusit sa profite Wolfsburg, echipa care a scos in extremis o remiza cu acelasi scor, 1-1, pe terenul lui Eintracht Frankfurt. Kevin de Bruyne marca in minutele de final golul “lupilor”.

Astfel, Bayern pastreaza avansul de opt puncte in fata lui Wolfsburg dupa aceasta runda intermediara cu numarul 19.