Snooker

Ronnie O'Sullivan, eliminat in sferturi la Masters

Jucatorul englez Ronnie O'Sullivan si-a luat adio, joi, de la perspectiva unui al optulea titlu obtinut la Masters, turneu din Tripla Coroana a snookerului mondial.

Australianul Neil Robertson l-a invins pe Ronnie O'Sullivan, cu 6-4, in primul dintre sferturile de finala la Alexandra Palace din Londra.

Cel supranumit "Fulgerul din Down Under" a avut un joc fara fisura si l-a tinut la respect pe O'Sullivan, luandu-si astfel revansa pentru infrangerea suferita in fata englezului in finala turneului World Grand Prix, in decembrie 2021.

Robertson a inceput in forta si in primele doua frame-uri O'Sullivan n-a avut nici macar un punct in dreptul sau in caseta meciului.

"Racheta" s-a incalzit mai greu, dar pana la urma a reusit sa echilibreze disputa si sa intre cu 2-2 la cabine.

La reluare, in repriza decisiva, cei doi au mers cap la cap sub semnul echilibrului, reusind fiecare cate un break de peste o suta de puncte.

O'Sullivan si-a trecut in cont un 102 in jocul sase, urmat de un 130 cu inchidere de masa din partea lui Robertson.

Dupa opt jocuri scorul a ramas egal, O'Sullivan egaland la patru cu ceea ce avea sa fie ultimul sau frame de pe tabela.

Pana la final septuplul campion de la Masters a mai reusit doar sase puncte in ultimele doua frame-uri.

Robertson va juca in semifinale cu invingatorul meciului dintre Mark Williams si John Higgins, partida programata joi seara de la ora 21:00.