Snooker

Meci uluitor intre Judd Trump si Neil Robertson la Masters. Unul dintre cele mai spectaculoase din istoria turneului

Meci decis in joc decisiv, vineri dupa-amiaza, in sferturile de finala la Masters intre doi stangaci redutabili, englezul Judd Trump si australianul Neil Robertson.

Trump s-a impus in decisiv, cu 6-5, la capatul unui meci cu nu mai putin de sase break-uri de peste 100 de puncte.

Ambii jucatori au doborat in aceasta intalnire recordul celui mai mare break al turneului, record care ii apartine deja eliminatului Mark Allen (137 puncte).

Numarul trei in ierarhia mondiala, Robertson a reusit un 139 prin intermediul caruia restabilea egalitatea pe tabela inaintea pauzei (2-2), dupa ce Trump condusese cu 2-0 in debut.

Trump s-a distantat din nou la doua lungimi dupa pauza, cu break-uri de 105 si 78 de puncte, dar Robertson a avut puterea de a egala pentru a doua oara.

Frame-ul noua a fost adjudecat de Trump cu un break de 140 de puncte prin care acesta ajunge pe primul loc in ierarhia break-urilor la acest Masters si pentru moment este in pole position pentru a pune mana pe bonusul de 10.000 de lire sterline.

Robertson avea sa trimita meciul in decisiv, unde Trump si-a adjudecat victoria cu un break de 129 de puncte, iar unul dintre comentatorii postului BBC a exclamat ca acesta a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din istoria Mastersului londonez.

Trump il va intalni pe Barry Hawkins, sambata de la 15:00, in prima semifinala a turneului. Pentru Trump va fi a doua prezenta in careul de asi la Masters, dupa 2012, in timp ce Hawkins se afla in premiera in aceasta faza a competitiei.

Trump-Robertson 6-5

84-21, 104-4 (104), 32-72, 0-139 (139), 105-3 (105), 120-0 (78), 0-100 (100), 5-74, 140-0 (140), 0-82 (78), 129-0 (129)