Snooker

Infrangere incredibila suferita de Ronnie O'Sullivan

Campionul mondial Ronnie O'Sullivan a facut dupa mult timp deplasarea in China pentru Campionatul International, primul turneu de puncte la care a participat dupa obtinerea victoriei la Crucible in luna mai.

Spunem ca a participat pentru ca O'Sullivan a pierdut intr-un mod incredibil in fata chinezului Liang Wenbo, cu 6-4, dupa ce la un moment dat avea 4-1 pe tabela si meciul in mana.

Ronnie a inceput in forta si a castigat fara probleme primele trei frame-uri ale meciului. In primul a reusit un break de 120 de puncte, iar in al treilea un break de 121 de puncte.

Momentul psihologic s-a consumat in frame-ul patru, ultimul al primei reprize, cand Ronnie a pierdut jocul dupa o lovitura de siguranta la ultima bila rosie de pe masa. Wenbo a recuperat ecartul de peste 20 de puncte si a marcat astfel primul sau frame pe tabela.

O'Sullivan a castigat primul joc al reprizei a doua si din acel moment a fost de nerecunoscut, englezul oferindu-i oportunitati lui Wenbo pe care chinezul nu le-a ratat.