Cupa Mondială de Rugby 2023

Șoc la Paris! Africa de Sud elimină Franța în sferturile Cupei Mondiale

Intrată în meciul de pe Stade de France cu prima șansă la calificarea în semifinale, Franța a fost surprinsă de Africa de Sud, deținătoarea titlului mondial impunându-se la o diferență de un punct, 29-28!

Franța a avut un parcurs perfect în faza grupelor, cu victorie împotriva Noii Zeelande, iar începutul meciului de duminică seara a fost unul perfect pentru ”Cocoșii galici”.

Cyril Baille a adus primul eseu al partidei în minutul 4 și Thomas Ramos a transformat pentru 7-0.

Springboks a întors rezultatul cu două eseuri, dintre care doar unul a fost transformat.

Până la pauză s-a jucat într-un ritm infernal și, după ce Africa de Sud a condus cu 19-12, Franța a revenit și a intrat în avantaj la vestiare, scor 22-19, după o lovitură de pedeapsă transformată de Ramos la ultima fază.

Același Ramos a adus alte trei puncte pe tabelă în debutul părții secunde pentru 25-19.

Tripla campioană mondială Africa de Sud a forțat revenirea și eseul reușit de Eben Etzebeth a adus eseul decisiv, în minutul 67.

Hander Pollard a transformat pentru 26-25 în favoarea Springboks și tot el a mai adus alte trei puncte dintr-o lovitură de pedeaspă.

Francezii au redus din diferență prin Ramos cu șapte minute înaintea finalului, dar sud-africanii au creat un adevărat zid viu în fața propriului teren de țintă reușind calificarea în semifinale.

Africa de Sud va întâlni Anglia în reeditarea finalei din urmă cu patru ani.

Englezii au trecut nu fără emoții de Fiji, scor 30-24, în celălalt sfert de finală disputat duminică la Cupa Mondială.

Argentina și Noua Zeelandă completează tabloul semifinalelor.