Cupa Mondială de Rugby 2023

Noua Zeelandă s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială după o victorie la scor

All Blacks au trecut de Uruguay, cu 73-0, în ultimul meci din Grupa A pentru cele două echipe. Uruguay pleacă acasă după un turneu final peste onorabil, în timp ce Noua Zeelandă continuă în faza eliminatorie.
Rezultate complete de la Cupa Mondială aici

Cu acest succes, All Blacks au urcat pe primul loc în clasament (15 puncte) și nu mai pot rata calificarea, în timp ce Franța și Italia se vor duela în meci direct pentru un loc în sferturile de finală.

Nu mai puțin de 11 esuri a reușit tripla campioană mondială în duelul cu Uruguay, trei dintre acestea fiind aduse de Faingaanuku.

Chiar și așa, Uruguay a rezistat o jumătate de repriză, scorul fiind 0-0 în minutul 20 al meciului!

Niciodată în cele zece ediții ale Cupei Mondiale nu s-a întâmplat ca Noua Zeelandă să părăsească întrecerea după faza grupelor.

Cum se va întâmpla, cel mai probabil, în premieră cu dubla campioană mondială Australia.

Wallabies stau la mâna rezultatului din partida Fiji – Portugalia pentru a fi sau a nu fi în sferturi. Cel mai probabil australienii vor pleca acasă, după ce au pierdut cu Țara Galilor și Fiji, în Grupa C.