Cupa Mondială de Rugby 2023

Irlanda, victorie mare la Cupa Mondială în grupa României

Naționala Irlandei și-a respectat statutul de echipă aflată pe primul loc în ierarhia World Rugby și a învins Africa de Sud, cu 13-8.

Un meci disputat pe Stade de France în prezența a 78.452 de spectatori.

Africa de Sud, campioana mondială din urmă cu patru ani, a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă și a dominat jocul în prima repriză.

O prima parte în care irlandezii au pierdut de nu mai puțin de patru ori mingea la repunerile din margine.

Irlandezii s-au reglat la pauză și în partea secundă au întors scorul obținând victoria în primul meci din istorie la Cupa Mondială contra Springboks.

Cu acest succes Irlanda și-a asigurat prezența în sferturile de finală, acolo unde va întâlni ocupanta locului doi în Grupa A, acolo unde evoluează Franța și Noua Zeelandă.