Cupa Mondiala de Rugby 2011

Italia a pus Rusia cu botul pe labe

Prezenti pentru prima data la un turneu final al Cupei Mondiale, ursii au primit nu mai putin de noua eseuri de la Italia, echipa din Turneul Celor 6 Natiuni, care a obtinut astfel primul succes in Noua Zeelanda.

Inceputul meciului a fost la discretia italienilor, care in primele 15 minute au marcat trei eseuri, prin Sergio Parisse, Giulio Toniolatti si Tommaso Benvenuti.

Rusii s-au trezit ca dintr-un dus rece si au reusit pana la final sa marcheze primele eseuri din istoria nationalei lor la o Cupa Mondiala prin
Alexander Yanyushkin, Vladimir Ostroushko si Alexey Makovetskiy.

Diferenta finala de 53-17 in favoarea Italiei ar fi fost mai mare daca Riccardo Bocchino si Benvenuti nu ar fi ratat mai multe transformari.

Italia a evoluat timp de zece minute cu un jucator mai putin pe teren, dupa ce Fabio Ongaro a fost eliminat temporar pentru un placaj neregulamentar.

In urma acestui rezultat Italia a egalat Australia la puncte, echipa in fata careia pierdea partida de debut in Grupa C, cu 32-6.