Cupa Europeana a Natiunilor CEN

Asa am trait: Romania - Georgia 13-19 (final)

Cupa Europeana a Natiunilor a programat, sambata de la ora 17:00 pe stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti, derby-ul competitiei intre nationalele Romaniei si Georgiei.

Final de partida. Romania a presat mai bine de cinci minute la cativa metri de terenul de tinta advers, fara insa a reusi strapungerea defensivei gruzine.

79 - Momente de presiune din partea stejarilor. Avem gramada ordonata la cinci metri.

73 - Georgia se distanteaza la sase puncte dupa ce Kvirikasvili transforma o noua lovitura de pedeapsa.

65 - Lovitura de pedeapsa pentru stejari in urma unui offside. Vlaicu rateaza de putin tinta.

62 - Kolelishvili il loveste cu pumnul pe Tincu si este complet eliminat din joc. Gest extrem de nesportiv din partea jucatorului gruzin, care paraseste terenul in huiduielile intregului stadion.

58 - Kvirikasvili transforma o lovitura de pedeapsa din apropierea centrului terenului si Georgia conduce in premiera, scor 16-13.

48 - Apararea Romaniei este prinsa pe picior gresit si Kacharava culca balonul in terenul nostru de tinta. Kvirikasvili transforma eseul si egaleaza scorul pe tabela, 13-13.

45 - Calafeteanu transforma cu siguranta si duce scorul la 13-6.

43 - Balon blocat de georgieni intr-un mol si se fluiera lovitura de pedeapsa in favoarea Romaniei.

42 - Inainte comis de gruzini si stejarii vor avea posesia. Repriza incepe extrem de tare.

18:02 Incepe repriza a doua. Romania evolueaza in inferioritate numerica, dupa ce Lucaci a fost eliminat temporar in finalul primei reprize.

40 - Scapam cu fata curata dintr-o faza limita. Gruzinii au comis inainte la ultima faza a reprizei si se fluiera finalul primului mitan.

40 - Final greu de repriza pentru echipa noastra. Cartonas galben si lovitura de pedeapsa in favoarea gruzinilor.

39 - Gruzinii muta jocul in 22-ul nostru cu un balon sutat direct in margine.

35 - Kvirikasvili reduce din diferenta prin transformarea unei lovituri de pedeapsa din fata buturilor.

29 - Lovitura de pedeapsa pentru echipa Romaniei in urma unui off-side. Transforma Calafeteanu si reface diferenta de un eseu. 10-3 in favoarea stejarilor.

20 - Gramada ordonata cu introducerea stejarilor in jumatatea adversa.

17 - Lovitura de pedeapsa pentru oaspeti. Transforma Kvirikasvili si aduce primele puncte pentru Georgia.

14 - Machkhaneli este eliminat zece minute pentru un placaj in aer la Dumitras.

8 - Atac foarte bun al stejarilor la mana pe partea stanga si Carpo reuseste eseul in apropierea centrului. Vlaicu transforma si duce scorul la 7-0.

6 - Inceput fragmentat de partida. Romania repune balonul intr-o gramada ordonata.

4 - Stejarii raman in posesia balonului in jumatatea adversa dupa o gramada ordonata. In cele din urma arbitrul englez fluiera o infractiune si gruzinii au lovitura de pedeapsa.

2 - Lovitura de pedeapsa pentru Romania. Executa Calafeteanu, insa balonul este prea scurt pentru a trece printre buturile gruzine.

17:05 Incepe meciul. Romania repune balonul de la centru.

Echipele de start:

Romania: 15. Iulian Dumitras, 14. Madalin Lemnaru, 13. Csaba Gal, 12. Cristian Dinis, 11. Adrian Apostol, 10. Florin Vlaicu, 9. Valentin Calafeteanu, 1. Mihaita Lazar, 2. Marius Tincu (C), 3. Paulica Ion, 4. Valentin Ursache, 5. Cristian Petre, 6. Mihai Macovei, 7. Viorel Lucaci, 8. Daniel Carpo

Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Andrei Ursache, 18. Alin Coste, 19 Andrei Gorcioaia, 20. Florin Surugiu, 21. Constantin Gheara, 22. Dorin Manole

Georgia: 15. Giorgi Shkinin, 14. Irakli Machkhaneli, 13. David Kacharava, 12. Merab Sharikadze, 11. Alexander Todua, 10. Merab Kvirikashvili, 9. Irakli Abuseridze (C), 1. Vasili Kakovin, 2. Yuri Natriashvili, 3. David Kubriashvili, 4. Giorgi Chkhaidze, 5. Giorgi Nemsadze, 6. Shalva Sutiashvili, 7. Viktor Kolelishvili, 8. Mamuka Gorgodze

Rezerve: 16. Revaz Belkania, 17. Mikheil Nariashvili, 18. Dimitri Basilaia, 19. Givi Berishvili, 20. Giorgi Begadze, 21. Tedo Zibzibadze, 22. Lasha Malaguradze