Handbal

Spania castiga in premiera titlul european

Sursă foto: twitter.com/EHFEURO

Nationala masculina de handbal a Spaniei a cucerit in premiera, duminica, titlul european dupa o finala cu Suedia.

Spania a transat disputa, cu 29-23, si sparge gheata dupa patru finale pierdute.

Suedia a condus cu doua goluri diferenta la pauza, scor 14-12, dupa avusese chiar un avans de trei goluri in mai multe randuri (7-4, 10-7 si 14-11).

Spaniolii au avut un inceput fulminant de repriza secunda cu patru goluri la rand, astfel ca balanta se inclina serios la 16-14. De altfel, Suedia nu s-a regasit in al doilea mitan si a incasat nu mai putin de 11 goluri reusind sa marcheze doar de trei ori in 20 de minute.

Cu cate cinci goluri marcate fiecare, Ferran Soler si David Balaguer au fost cei mai buni marcatori ai Spaniei, in timp ce Arpad Sterbik a inchis poarta cu opt aruncari aparate din 21 de tentative ale suedezilor.

De la invinsi s-a remarcat, desi e mult spus acest lucru, Jesper Nielsen, cu 5 goluri.

Ibericii termina pe podium a treia editie consecutiva de Campionat European, avand o progresie fabuloasa dupa bronzul din 2014 si argintul din 2016.

Spania mai are in palmares si doua titluri mondiale.