Handbal

Romania pierde in fata Croatiei dupa un moment incredibil in prima repriza

Echipa feminina de handbal a Romaniei a pierdut la cinci goluri diferenta in fata Croatiei (20-25), joi seara, primul meci din Grupa Principala II.

Doar cu varianta victoriei in perspectiva calificarii in semifinale, Romania a inceput in forta meciul cu Croatia.

Tricolorele au condus cu 3-1, 7-3 si 8-4 (min.14), dupa care nimic nu s-a mai legat in jocul echipei lui Bogdan Burcea.

A urmat un tunel negativ de sapte minute in care Croatia a marcat de sapte ori la rand, intorcand spectaculos rezultatul de pe tabela la 11-8.

Am reactionat intr-un tarziu prin Laslo, dupa care am mai incasat trei goluri fara sa marcam vreodata.

Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri si tot ea a punctat pentru scorul pauzei, 10-14.

Doar patru goluri pentru cea mai buna marcatoare din istoria Campionatului European intr-o prima repriza cu sase aruncari la poarta.

Partea secunda a fost una mai echilibrata decat prima, cu un singur gol avantaj pentru Croatia.

Astfel, cele sapte goluri incasate la rand au cantarit pana la urma decisiv in economia partidei.

Prin infrangerea de joi echipa Romaniei isi ia oficial adio de la gandul prezentei in semifinale.

Tricolorele raman cu zero in dreptul punctelor din Grupa Principala II, in timp ce Croatia ajunge la a patra victorie la rand.

Valentina Blazevic a fost cea mai buna marcatoare a meciului, cu 7 reusite.

Aceasta a fost urmata de Cristina Neagu, cu 6 goluri din 11 aruncari.