Handbal

România pierde fără drept de apel primul meci după 28 de ani la Campionatul European

Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de Austria la șapte goluri diferență, vineri seara, în primul meci din faza grupelor la Campionatul European găzduit de Germania.

Austria s-a impus cu 31-24 la capătul unui meci dominat de la un capăt la altul.

Tricolorii au rezistat doar în prima repriză a meciului de la Mannheim, Austria intrând la vestiare cu un singur gol avantaj (15-14).

România a condus în mai multe rânduri, dar nu la mai mult de un gol diferență. Ultima oară am avut avantaj pe tabelă la 9-8.

Balanța s-a înclinat decisiv în debutul părții secunde, România marcând un singur gol în primele zece minute.

Ultimele zece minute din meci au aparținut Austriei care s-a desprins în câștigătoare, învingând România mult mai categoric decât în cele două meciuri din preliminarii.

Cu 6 goluri din 11 aruncări, Demis Grigoraș a fost cel mai bun marcator din echipa României.

De la austrieci s-a remarcat Sebastien Frimmel, de asemenea cu 6 goluri.

Pentru România urmează meciul cu Spania și apoi cel contra Croației, ”balaurii” din grupa preliminară la Campionatul European.