Handbal

Norvegia castiga un nou titlu european in handbalul feminin

Echipa Norvegiei s-a impus in finala contra Frantei, duminica, in sala Jyske Bank Boxen din Herning, Danemarca, scor 22-20 (14-10).

Scandinavele au condus in permanenta si la final au obtinut al optulea titlu continental din istorie.

Veronica Kristiansen, Stine Skogrand si Nora Mork au fost cele mai bune marcatoare din tabara invingatoarelor, cu 4 goluri fiecare.

De la frantuzoaice s-a remarcat Pauletta Fopp, cu 5 reusite.

Franta a condus cu 2-0 si 4-2 in debutul meciului dupa o tripla a lui Foppa in primele 8 minute.

A urmat o serie de cinci goluri la rand pentru Norvegia, echipa care a intors rezultatul la 7-4.

Cea mai mare diferenta s-a inregistrat in minutul 24, cand scandinavele s-au desprins la cinci goluri pe tabela (11-6).

Frantuzoaicele au echilibrat repriza spre jumatatea reprizei secunde cand, dupa patru goluri la rand ale jucatoarelor din Hexagon, Norvegia mai pastra un singur gol avantaj (17-16).

Cu sase minute inaintea finalului Franta a preluat conducere in premiera (19-18) dupa golul lui Zaadi Deuna.

Mork si Reistad au readus Norvegia la conducere inainte ca Franta sa mai egaleze o data (20-20).

Norvegia a fost echipa mai lucida in minutele de final, iar Mork si Solberg-Isaksen au adus victoria pentru nationala nordica.

Norvegia ajunge la opt titluri europene (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020).

Croatia a invins Danemarca in finala mica pentru medaliile de bronz, cu 24-19.

Romania s-a clasat pe locul 12 la aceasta editie de Campionat European, cea mai slaba din istorie pentru tricolore.