22
28
Rusia

Asa am trait: Romania - Rusia in semifinalele Campionatului European

Nationala Romaniei s-a calificat in semifinalele Campionatului European si a intalnit Rusia, castigatoarea primei grupe principale, vineri, de la ora 18:30.

20:02

Rusia ne invinge categoric si se califica in finala mare. Pentru Romania urmeaza meciul din finala cu echipa care va pierde semifinala dintre Franta si Olanda.

54'

A doua aruncare de la 7 metri la rand ratata de Rusia. Ramane 20-27.

52'

Bazaliu isi ia inima in dinti si arunca la poarta. E gol !

51'

Pintea se desprinde pe semicerc, incearca o bolta si mingea se duce in transversala.

50'

Al 12-lea gol marcat de Vyakhireva si diferenta se mareste la sapte goluri cu zece minute inaintea finalului.

48'

Dumanska reuseste sa pareze, dar mingea ajunge la Makeeva si aceasta inscrie.

40'

Marcam in inferioritate numerica prin Pintea si ne apropiem la doua goluri (17-19).

37'

Dupa aproape opt minute inscriem prin Dragut. Primul gol al reprizei (16-19).

37'

Aruncare in bara de pe exrrema. Ramanem fara gol in aceasta repriza!

35'

Perianu obtine eliminarea la Makeeva si ramanem in atac.

33'

Dumanska blocheaza la Dimitrieva, dar gresim usor pasa pe faza ofensiva. Neagu isi pune mainile la ochi.

32'

Ardean-Elisei eliminata si Rusia se desprinde la trei goluri. Nu incepem deloc bine repriza.

31'

Se reia jocul. Rusia are primul atac.

19:05

Pauza la Paris. Rusia ne conduce cu un gol dupa prima repriza (16-15).

28'

Pintea ne mentine la conducere (15-14).

26'

Perianu gaseste poarta din inter stanga pentru 13-12.

25'

Rusia topeste avantajul nostru de trei goluri si restabileste egalitatea (12-12).

22'

Bara se opune la aruncarea Crinei Pintea! Ce sansa am ratat la aceasta faza.

20'

Pintea se bate admirabil si inscrie cu eliminarea adversarei (11-8).

17'

Dragut gaseste inca o data poarta cu o aruncare fabuloasa de la 9 metri. Avem trei goluri in fata (9-6).

16'

Dumanska intra in poarta pentru o aruncare de la 7 metri si reuseste sa pareze! Mingea e la noi.

15'

Recuperam in aparare si marcam pe contraatac prin Chiper pentru 8-6. Trofilov solicita time-out.

15'

Dragut se inalta la 9 metri si inscrie de pe inter dreapta (7-6).

12'

Jucam fara teama si revenim la conducere pe tabela (12-11).

10'

Veterana Ardean-Elisei ataca in 45 de grade si prinde coltul (5-5).

10'

Rusia trece in premiera la conducere, scor 5-4.

9'

Atacam fara portar, rusoaicele recupereaza si Managarova ia la tinta transversala. Mingea ramane la rusoaice.

7'

Eliminare de 2 minute la Pintea si Rusia inscrie prin extrema Managarova.

7'

Perianu ne mentine la conducere (4-3) cu o aruncare in vinclu.

5'

Laslo scutura plasa si marcam din actiune. Se fluiera apoi fault in atac la rusoaice.

4'

Inscriu si rusoaicele primul gol, de asemenea prin aruncare de la 7 metri.

1'

Buceschi marcheaza din 7 metri primul gol al meciului.

1'

A inceput meciul. Romania are primul atac pozitional si obtinem in secunda 36 aruncare de la 7 metri dupa actiunea extremei Chiper.