20
24
Olanda

Asa am trait Romania - Olanda in finala pentru bronz la Campionatul European

Romania si Olanda au luptat, duminica, de la ora 15:00, pentru medaliile de bronz la Campionatul European gazduit de Franta.

16:27

Final de partida. Romania este invinsa si termina Campionatul European pe locul patru.

58'

Aruncarea lui Dragut este blocata si s-a cam terminat!

57'

Dedu ajunge la 45% procentaj in poarta, dar nu e de ajuns. Trebuie sa si marcam.

56'

Ce contraatac am irosit cu Pintea! Pasa gresit spre Zamfirescu. Incredibil.

55'

Recuperam mingea in aparare, dar Laslo nu reuseste sa marcheze. Am fi ajuns la -2 pe tabela si presiunea ar fi fost la olandeze.

53'

Ardean-Elisei ajunge la 6 goluri in acest meci. Din nou suntem la trei goluri.

52'

Zamfirescu marcheaza pentru 18-21 si putem indrazni sa speram!

52'

Dedu apara a doua aruncare de la 7 metri in aceasta repriza!

51'

Minge recuperata in aparare si Dedu risca o lansare lunga pentru Pintea. Intercepteaza olandezele. Pacat!

50'

Laslo ne aduce la patru goluri cu zece minute pana la final.

48'

Pentru a doua oara in aceasta repriza ne apropiem la cinci goluri.

47'

Aruncare de la 7 metri aparata de Denisa Dedu.

45'

Olanda se distanteaza la opt goluri, cea mai mare diferenta de pana acum. Timpul curge agonizant pentru nationala Romaniei, una care nu se regaseste in absenta Cristinei Neagu.

41'

Dupa seria de trei goluri la rand, cea mai buna din acest meci, revenim la scenariul din prima repriza. Olanda se mentine constant la 6-7 goluri.

37'

Doua goluri la rand marcate de Ardean-Elisei. Ne apropiem la sase goluri, dar suntem inca departe de Olanda.

32'

Nimeni nu o poate opri pana acum pe Abbingh si Olanda inscrie primul gol al reprizei.

31'

Incepem repriza in atac si nu reusim sa marcam. Mai mult, suferim o noua eliminare!

15:38

Polman, cu 4 goluri, este cea mai buna marcatoare a Olandei dupa 30 de minute.

15:36

Buceschi, Perianu si Geiger au marcat fiecare cate doua goluri. Laslo si Ardean-Elisei au cate un gol.

15:36

Olanda conduce Romanie cu 15-8 la pauza. O prima repriza in care batavele au dominat jocul autoritar.

25'

Olanda joaca la o alta viteza si se desprinde la sase goluri.

23'

Un gol pe care il asteptam de la inceputul meciului. Geiger se inalta pe inter dreapta si inscrie (6-10).

21'

Trei atacuri la rand irosite de echipa Romaniei!

19'

Intra Bazaliu pe inter stanga, dar arunca mult peste poarta. Ramanem la 4-8.

17'

Primim si al saptelea gol pe contraatac, moment in care Ambros Martin solicita timeout. Acesta le cere jucatoarelor sale sa fie mult mai agresive in ofensiva.

15'

Pierdem usor mingea in atac si Olanda inscrie pe contraatac.

15'

Abbingh marcheaza al treilea sau gol si Olanda se distanteaza din nou (3-5).

10'

Trei atacuri blocate de apararea noastra si marcam pe contraatac prin Perianu (3-3).

8'

Buceschi i-a jocul pe cont propriu si marcheaza (2-3). Ardean-Elisei este insa eliminata pe faza devensiva.

7'

Dumanska are a treia interventie decisiva in acest inceput de partida.

6'

Marcam primul gol prin Laslo. O bolta spectaculoasa pentru 1-2.

5'

Portarita olandeza ramane pe podea dupa o minge receptionata in plina figura de la Laslo.

4'

Parada a Iuliei Dumanska, dar pierdem mingea pe contraatac si Olanda ne penalizeaza rapid (0-2).

2'

Olanda deschide scorul, iar noi aruncam in bara prin Perianu.

0'

Incepe finala mica a Campionatului European. Olanda are prima posesie.

14:53

Romania a castigat cinci din cele opt meciuri cu Olanda. Un meci s-a incheiat la egalitate, iar handbalistele din Tara Lalelelor s-au impus de doua ori. Un succes a fost obtinut la editia din acest an a Campionatului European.

14:53

Cele doua echipe intra pe teren. Arbitrele acestui meci sunt doua austriece care ne-au fluierat la victoria cu Spania.