31
28
Cehia

Asa am trait Romania - Cehia la Campionatul European

Nationala Romaniei a debutat, sambata seara, la Campionatul European de handbal feminin gazduit de Franta. Tricolorele intalnesc Cehia in ceea ce, teoretic, ar trebui sa fie cel mai usor meci dintr-o grupa cu Germania si Norvegia.

20:31

60'

Neagu obtine eliminarea la Luzumova pe ultimul atac pozitional dupa timeout. Scapam si de pasiv.

58'

Inca un gol marcat de Pintea, al cincilea din sapte aruncari.

57'

Buceschi inscrie pentru o diferenta de trei goluri, dar cehoaicele marcheaza rapid in doar 20 de secunde.

57'

Pintea primeste pe pivot si obtine aruncarea de la 7 metri.

55'

Cehia se apropie din nou la trei goluri. Martin scoate portarul pe faza de atac.

55'

Eliminare 2 minute

Eliminare primita de Laslo in cel mai nepotrivit moment cu putinta.

53'

Scorul se strange si Romania mai pastreaza doar trei goluri, dar apare Geiger in prim plan cu o torpila. Aveam nevoie de o asemenea aruncare.

50'

Neagu arunca in bara!

49'

Dumanska aapra in situatie de unu contra unu. Procentaj de 42 la suta pentru portarita noastra.

47'

Inca un gol marcat de Udristoiu dupa o faza de toata frumusetea, cu pase succesive de pe o parte pe cealalta a terenului.

46'

Romania replica prin extrema Udristoiu (25-20). Un gol frumos cu bolta.

45'

Cehia inscrie in inferioritate numerica (24-20).

42'

Timeout

Cehia se apropie la patru goluri si e momentul ca Ambros Martin sa ia masuri.

39'

Neagu face diferenta intr-o situatie critica, in inferioritate numerica si amenintare de joc pasiv (24-15).

35'

Fabuloasa patrundere a Elizei Buceschi si o aruncare in vinclu pentru 21-13. Sapte reusite pentru Buceschi in acest meci.

35'

Romania conduce cu sapte goluri diferenta (20-13). Este cel mai mare ecart din acest meci.

33'

Pintea joaca in continuare fara eroare si ajunge la patru goluri din patru aruncari (19-13).

30'

Buceschi isi trece in cont al treilea gol, iar Dumanska are o noua interventie salvatoare. Se incheie repriza cu 17-11.

29'

Riscam in atac pe inferioritate numerica prin scoaterea portarului si Mala ne inscrie din propria jumatate. Cehia revine la cinci goluri (16-11).

26'

Buceschi inscrie de la 7 metri pentru 15-9. Este cel mai mare ecart de pana acum.

25'

Dumanska inchide poarta si pastreaza diferenta de cinci goluri.

24'

Eliminare si in tabara noastra, prima, la Udristoiu. Cehia va arunca de la 7 metri. Apara Dumanska!

21'

Eroare tehnica pe margine. Kordovska, jucatoare eliminata, este trimisa in teren si se dicteaza o noua penalizare de 2 minute in tabara gazdelor. Kordovska vede cartonasul rosu pentru a treia eliminare in 21 de minute.

20'

A doua eliminare in tabara Cehiei. Kordovska pentru un fault la Udristoriu. Inscriem de la 7 metri prin Buceschi.

19'

Cehia recupereaza si se apropie la trei goluri dupa reusita lui Mala (10-7).

17'

Neagu intoarce pentru Laslo si aruncarea acesteia in forta intalneste transversala!

14'

Profitam de superioritatea numerica si marcam pentru 9-4.

14'

Prima eliminare a meciului: Kordovska de la Cehia!

13'

Luzumova, cea mai cunoscuta jucatoare a Cehiei, marcheaza din 7 metri si pastram doar patru goluri avantaj.

12'

Timeout

Super aruncare marca Cristina Neagu. Golul trei pentru lidera echipei Romaniei (8-3). Antrenorul Cehiei solicita timeout.

11'

Buceschi apare la finalizare si inscrie golul sapte al Romaniei.

8'

Neagu marcheaza golul doi din a treia aruncare si avem un 6-1 categoric pe tabela.

7'

Pintea inscrie al doilea sau gol si Romania se distanteaza la 5-1.

6'

Neagu rateaza de la 7 metri! Aruncare trimisa in forta bara transversala.

6'

Aruncare de la 7 metri

Pintea rateaza de pe semicerc, dar se fluiera aruncare de la 7 metri.

5'

Romania controleaza startul meciului si tinem Cehia la respect. Un singur gol primit in cinci minute.

4'

Ne distantam pentru prima data la doua goluri prin reusita lui Pintea de pe pivot (3-1).

3'

Frumoasa pivotare a Elizei Buceschi si gol Romania (2-1).

3'

Cehia egaleaza prin Jerabkova si revenim in atac. La una dintre peluze este un important grup de suporteri romani.

2'

Neagu ia o faza pe cont propriu si marcheaza pentru 1-0.

0'

Start de partida. Cehia in atac. Ne aparam cu Dumanska intre buturi.

19:00

Au fost intonate cele doua imnuri nationale. Cehia va avea lovitura de incepere a partidei.