22
32
Belarus

Visul european se amana. Romania, infrangere usturatoare cu Belarus

Nationala masculina de handbal a Romaniei a pierdut la zece goluri diferenta cu Belarus, joi seara, de la 19:00, in penultima etapa a preliminariilor pentru Campionatul European din 2018 si in mare masura si-a luat adio de la Campionatul European. Ultima oara am jucat la un turneu final continental in Spania 1996.

20:39

Final de partida. Belarus invinge Romania si se califica la Campionatul European gazduit de Croatia in ianuarie 2018.

60'

Grigoras transforma o aruncare de la 7 metri la ultima faza a meciului. O palida consolare dupa un meci de cosmar pierdut la zece goluri diferenta.

46'

Sadoveac pasa la interceptie, contraatac si gol ca buna ziua pentu 16-26. Selectionerul Xavier Pascual solicita ultimul timp de odihna.

38'

Diferenta ajunge la zece goluri in defavoarea echipei noastre (14-24).

34'

Incredibila ratare a noastra la o faza de contraatac unu contra unu. Se aud primele semne de nemultumire din tribuna.

19:42

Se incheie o prima repriza de cosmar in care Belarus ne-a dat practic cu terenul salii din Craiova in cap. Un 19-11 pentru echipa din fosta Uniune Sovietica care obliga Romana la o ofensiva totala in partea secunda.

24'

Acelasi Mocanu inscrie de pe pivot si ne mentine in acest meci.

23'

Scorul capata proportii aici la Craiova, unde Belarus se distanteaza la 15-9.

15'

Sandru aduce Romania la doua goluri in spatele Belarusului (5-7).

10'

Mocanu agata idael o minge pe semicercul advers si marcheaza pentru 3-5.

7'

Fenici angajeaza din nou pivotul si Romania revine in meci parca trezita dintr-un vis urat (2-4).

6'

Primul gol marcat de Romania dupa cinci minute de sterilitate ofensiva (1-4).

3'

Minge in extrema pana la Ghionea. Portarul oaspetilor se opune golului cu mana.

2'

Doua atacuri la rand irosite de echipa noastra si Belarus ne-a inscris de tot atatea ori.

1'

Start de meci la Craiova. Tricolorii au primul atac pozitional.

12:58

Romania a invins Belarus in meciul tur, cu 26-23. Cealalta victorie a fost contra Poloniei, pe teren propriu, 28-23. Romania a pierdut ambele dispute cu Serbia.

12:57

Clasamentul in grupa de calificare din care face parte Romania arata astfel: 1. Serbia 7 puncte (5 meciuri), 2. Belarus 5 puncte (4 meciuri), 3. Romania 4 puncte (4 meciuri), 4. Polonia 2 puncte (5 meciuri).