Handbal

Islanda produce surpriza Campionatului European

Echipa insulara a rasturnat toate calculele hartiei si a invins Franta pentru prima data la un Campionat European.

Islanda s-a impus cu 29-21 si acumuleaza patru puncte, tot atatea cate are si Franta.

Danemarca are tot patru puncte, dar va intalni Croatia intr-un meci programat duminica in Grupa I.

Sapte goluri diferenta a avut Islanda la pauza si a mentinut ecartul in partea secunda gratie unui portar Viktor Hallgrimsson in zi de gratie.

Acesta a avut noua interventii decisive numai in prima repriza si un procentaj de 47 la suta.

Islanda nu mai invinsese Franta de la Jocurile Olimpice din 2012, cand insularii triumfau la un gol diferenta, 30-29, in faza grupelor.

Pentru Franta meciul cu numarul 100 la un Campionat European a echivalat cu cea mai categorica infrangere suferita vreodata in intrecerea continentala.

Intr-o alta partida, Olanda a invins Muntenegru, cu 34-40, obtinand prima victorie din istorie in grupele principale la un turneu final.