Handbal

Gyor o demoleaza pe Krim in grupa CSM-ului

Sursă foto: facebook.com/gyoriaudietokcofficial

Victorie categorica obtinuta, sambata seara, de Gyor in meciul de pe teren propriu cu Krim Mercator Ljubljana, scor 39-22 (20-9), in primul meci al celor doua echipa in grupa principala a Ligii Campionilor din care face parte si CSM Bucuresti.

Krim a rezistat la Gyor pana in minutul 12, cand tabela arata in echilibru (6-6), aceasta dupa ce campioana Sloveniei a condus in debut in trei randuri, ultima oara cu 6-4.

Gyor transat disputa practic in ultimele opt minute ale primei reprize cand vicecampioana Europei a marcat de opt ori la rand fara sa primeasca vreun gol.

Echipa maghiara a intrat cu un 20-9 neverosimil la pauza, iar in partea secunda avansul a continuat sa creasca.

Anita Gorbicz s-a remarcat de la gazde, cu 7 goluri. De la Krim golgetera a fost Milanovic Litre, de asemenea cu 7 goluri.

Cele doua echipe au inceput faza secunda a grupelor la egalitate de puncte, iar prin acest succes Gyor isi consolideaza primul loc, cu 8 puncte.

Krim, echipa care primeste vizita CSM-ului pe 4 februarie, ramane la cota 6 goluri, in timp ce echipa noastra campioana are 3 puncte dupa egalul cu Larvik.