Handbal

CSM Bucuresti, victorie mare cu Metz in Liga Campionilor

Echipa CSM Bucuresti nu si-a spus inca ultimul cuvant in actualul sezon de Liga Campionilor la handbal feminin.

”Tigroaicele” au invins pe teren propriu formatia franceza Metz, cu 32-27 (16-14), nimeni alta decat prima clasata in grupa principala. O echipa fara infrangere pana la meciul de duminica.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a meciului, cu 14 goluri din 19 aruncari. Andrea Lekic (6) si Crina Pintea (4) au urmat-o pe Neagu pe lista marcatoarelor de la CSM Bucuresti.

Metz a inceput mai bine meciul din Polivalenta bucuresteana, conducand cu 2-0 si 3-2. CSM a preluat conducerea in minutul 7 prin reusita Iuliei Curea.

Pana la finalul primei reprize Metz a mai condus o singura data. Partea secunda a fost constrolata autoritar de CSM, echipa care s-a distantat chiar si la sase goluri pe tabela (22-16) in minutul 40.

CSM Bucuresti acumuleaza 5 puncte si o egaleaza pe Vipers, echipa de pe locul patru.

Metz venise la Bucuresti neinvinsa in grupa principala 1, cu opt puncte.