Handbal

CSM Bucuresti incepe sezonul cu un nou trofeu

Sursă foto: facebook.com/CSMBOfficial

CSM Bucuresti a cucerit un nou trofeu intern, Supercupa Romaniei, dupa o victorie categorica obtinuta in fata celor de la SCM Craiova.

Detinatoarea titlului si a Cupei Romaniei s-a impus cu un 33-19 care nu lasa loc de nicio interpretare.

Craiova a tinut piept echipei lui Helle Thomsen doar in prima repriza, cand diferenta a fost de doar cinci goluri (16-11).

CSM Bucuresti s-a distrat cu SCM Craiova in partea secunda, oaspetele Salii Polivalente din Capitala marcand doar doua goluri in primele 15 minute din al doilea mitan.

Pe final gazdele au mai slabit ritmul si astfel diferenta din final a fost de doar 14 goluri, cu aruncare de la 7 metri ratata de Craiova la ultima faza a meciului.

Debut in Liga Florilor

Cu doar cateva ore inaintea Supercupei Romaniei, Rapid Bucuresti si CSM Slatina au dat startul noii editii de campionat care din acest an se va numi Liga Florilor.

Feroviarele s-au impus in Sala Giulesti, cu 28-25, dar Slatina a lasat o impresie buna la debutul in prima divizie sub aceasta noua denumire si organizare.