Handbal

CSM București pierde la patru goluri diferență cu Team Esbjerg

Returul de la București va decide echipa calificată dintre CSM și Esbjerg în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin.

Team Esbjerg a tranșat la patru goluri diferență meciul tur de pe teren propriu, în Danemarca, scor 32-28 (17-13).

Un avantaj de patru goluri pe care CSM București este obligată să-l întoarcă peste o săptămână în Polivalenta din Capitală, dacă echipa lui Adrian Vasile vrea să revină în Final Four-ul de la Budapesta.

CSM București a început ideal meciul cu Esbjerg, conducând în debut, cu 3-1, 4-2 și 5-3. A urmat o secvență de patru goluri consecutive marcate de echipa daneză, acela fiind momentul de ruptură în meci.

În debutul reprizei a doua Esbjerg a ajuns la un avans de 6 goluri pe tabelă (19-13) după reușita Norei Mork din minutul 33.

Un ecart pe care CSM s-a luptat până la final să-l reducă pe cât posibil în perspectiva unui retur cât mai accesibil.

Cu 8 goluri, Nora Mork a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, în timp ce Emilie Hegh Arntzen de la CSM București a fost cea mai bună marcatoare a meciului (10 goluri).

Cristina Neagu a secondat-o pe colega ei de la CSM, cu 7 goluri.