Handbal

CSM Bucuresti invinsa categoric de Gyor

Echipa CSM Bucuresti a fost prada usoara pentru puternica Gyor, detinatoarea Ligii Campionilor, in meciul disputat sambata seara in prima etapa a grupelor principale.

Gyor a castigat detasat, cu 36-27 (22-15), un meci pe care l-a controlat de la un capat la altul.

In absenta Cristinei Neagu campioana Romaniei n-a avut niciun cuvant de spus contra lui Gyor, cea mai mica diferenta de scor inregistrandu-se la jumatatea primei reprize (12-10).

A urmat desprinderea formatiei maghiare la sapte goluri diferenta in finalul mitanului inagural, pentru ca in partea secunda, minutul 45, ecartul sa ajunga chiar la zece goluri (29-19).

Cea mai buna marcatoare de la Gyor a fost pivotul Crina Pintea, jucatoarea nationalei Romaniei, care a reusit noua goluri din tot atatea aruncari. O eficienta de invidiat din partea lui Pintea la chiar meciul de debut in Liga Campionilor.

De la CSM Bucuresti s-a remarcat Jovanka Radicevic, cu sase goluri din noua aruncari.