Turul Italiei

Sprint sălbatic în Turul Italiei. Încă un favorit la tricoul roz a părăsit competiția

Etapa a 11-a din Turul Italiei, o manșă de 219 kilometri desfășurată pe un traseu între Camaiore și Tortona, a fost reglată la sprint de viteziștii plutonului.

Veteranul britanic Mark Cavendish s-a bătut ca un leu pentru prima victorie din acest an în tricoul celor de la Astana, dar succesul de etapă i-a revenit germanului Pascal Ackermann de la UAE.

Pe locul al doilea s-a clasat italianul Jonathan Milan, purtătorul tricoului ciclamino de lider al ierarhiei pe puncte.

În roz a rămas Geraint Thomas de la Ineos, însă din top zece a ieșit coechipierul acestuia, Tao Geoghegan Hart.

Acesta a suferit o căzătură urâtă pe o zonă de coborâre cu șosea udă, la 63 km de final. Tao a fost evacuat pe targă și transportat la cel mai apropiat spital.

Geraint Thomas are în continuare două secunde în fața lui Primoz Roglic și 22 de secunde față de Joao Almeida.