Sporturi de iarna

Miklos a ratat de putin clasarea in puncte la Cortina. Cuche invingator la Kitzbuhel

Schioarea romana Edith Miklos s-a clasat pe locul 36, sambata, in coborarea programata la Cortina d'Ampezzo in cadrul Cupei Mondiale de Schi Alpin.
Miklos a parcurs cei 2605 metri ai cursei cu timpul de 1 minut, 40 secunde si 66 sutimi.

Intrecerea a fost castigata de Lindsey Vonn din Statele Unite, lidera Cupei Mondiale impunand timpul de referinta la 1 minut, 37 secunde si 70 sutimi.

Podiumul a fost completat de Maria Riesch (Germania) si Anja Paerson (Suedia).

Vonn conduce in ierarhia generala a Cupei Mondiale, cu un total de 1094 puncte, fiind urmata de Riesch, cu 1018 puncte.

Altfel, elvetianul Didier Cuche, 35 ani, a reusit dubla pe partia Streif din Kitzbuhel, impunandu-se, sambata, in cea mai grea coborare din calendarul Cupei Mondiale.

Sportivul din tara cantoanelor l-a devansat cu 28 sutimi de secunda pe elvetianul Andrej Sporn, podiumul fiind completat de italianul Werner Heel, sosit cu o intarziere de 39 sutimi.

Cel mai bine clasat austriac a fost Mario Scheiber, inregistrat cu al patrulea timp.

La coborarea de la Kitzbuhel au asistat, printre altii, fostii piloti de Formula 1 Davi Coulthard si Niki Lauda, dar si patronul Marelui Circ, Bernie Ecclestone.

Onlinesport: Dumitru Stircu