La Liga

Barcelona defileaza inainte de El Clasico

FC Barcelona a obtinut o victorie clara inaintea derbiului cu Real Madrid, trecand de Athletic Bilbao pe propriul teren, scor 4-1.
Chiar daca este una dintre revelatiile acestui sezon, Athletic Bilbao nu a putut face fata atacului letal al Barcelonei si a plecat cu tolba plina de pe Camp Nou.

Jeffren a deschis scorul in minutul 27, printr-o reluare din fata portii, Bojan Krkic a reusit "dubla" in minutele 40 si 59, iar Leo Messi a marcat ultimul gol al catalanilor in minutul 67.

Golul de onoare pentru Athletic Bilbao a fost reusit de Susaeta in minutul 77.

Barcelona trece astfel pe primul loc in Primera Division, cu 77 de puncte, si asteapta un pas gresit de la Real Madrid in fata celor de la Santander.

In celelalte meciuri de sambata, Zaragoza a tecut de Malaga, scor 2-0, iar Sevilla a castigat, in sfarsit, scor 3-0, cu Tenerife.