Baschet

CSU Ploiesti, prima finalista a Diviziei A la baschet masculin

Campioana la baschet masculin CSU Ploiesti s-a calificat, marti, în cea de-a saptea finala consecutiva a Diviziei A, dupa ce a învins, pe teren propriu, formatia Gaz Metan Medias, scor 101-83 (46-40), în meciul trei, decisiv, al semifinalelor.

Ploiestenii nu au avut viata usoara în meciul trei al semifinalelor, ardelenii fiind la un pas în urma lor mai tot meciul. La pauza, gazdele aveau sase puncte avantaj, dar dupa pauza nu au mai avut probleme, Gaz Metan Medias cedând treptat partida. Experienta superioara a campioanei a facut diferenta, scor final 101-83, si 3-0 la general, care aduce formatiei CSU Ploiesti calificarea în cea de-a saptea finala consecutiva a Diviziei A.

Marcatori:

CSU Ploiesti – Hargove 21 puncte, Carutasu 18, Burlacu 14, Ilici 11, Griffith 10, Cepulis 9, Szijarto 6, Blidaru 5, Kebengele 4, Burleson 3.

Gaz Metan Medias – Phelps 18 puncte, Nicoara 17, Dumitrescu 14, Mitchell 14, Dragusin 6, Zigeranovici 6, Dehelean 3, Howell 2, Pavlovici 2, Jucan 1.

În primele doua partide, CSU Ploiesti s-a impus, în deplasare, cu 96-83 si 93-80.

În cealalta semifinala, dintre Elba Timisoara si “U” Mobitelco Cluj, scorul general este de 1-2, dupa ce tot marti, în meciul trei al semifinalelor, clujenii au învins categoric, în deplasare, scor 86-63. Meciul patru dintre cele doua formatii va avea loc miercuri (ora 18.00), tot la Timisoara, iar confruntarea decisiva, daca va fi nevoie, va avea loc la Cluj, în 9 mai.

Finala Diviziei A se va juca în sistemul „cel mai bun din sapte meciuri”, în 14, 15 – 19, 20 – 23 – 26 – 29 mai.