Baschet

CSU Sibiu-Dinamo Bucuresti, scor 81-86, in devans la etapa a XXI-a a Diviziei A

Echipa de baschet masculin CSU Sibiu a fost invinsa, vineri, pe teren propriu, de formatia Dinamo Bucuresti, scor 86-81 (46-45), intr-un meci jucat in devans la etapa a XXI-a a Diviziei A.

Sibienii s-au instalat rapid la conducerea jocului, 20-8, dupa doar câteva minute, dar în debutul sfertului secund initiativa a apartinut dinamovistilor, care au revenit la 23-25. În minutul 15, gazdele revenisera la cârma jocului, 38-31, pentru ca la pauza mare, avantajul sa fie din nou de partea dinamovistilor, 45-44. Sfertul trei a continuat echilibrat, dar dupa 10 minute, tot Dinamo Bucuresti se afla la conducere, 65-64, la ultima pauza a meciului.

Sustinuti de aproximativ 2000 de fani, ardelenii au reusit sa întoarca soarta meciului, 71-68 (min. 35), dar au avut emotii pe final (77-77, min. 39). Cu 45 de secunde înaintea finalului, fundasul dinamovist Claudiu Fometescu a marcat de la trei puncte, 77-80, moment în care fanii sibieni au început sa scandeze "Demisia", la adresa antrenorului american Darnell Clavon. Acelasi Fometescu a marcat pe final aruncari libere, dupa ce a fost faultat de trei ori, 78-86, scorul final fiind stabilit de americanul Brown, de la trei puncte, 81-86.

Principalii marcatori ai confruntarii de la Sibiu au fost Brown 24 puncte si Smith 21, pentru gazde, respectiv Fometescu 28 si Markovici 21 puncte, pentru Dinamo Bucuresti.

Tot vineri, într-o alta partida jucata în devans, Energia Rovinari-SCM U Craiova, 91-69 (43-31).

Sâmbata sunt programate meciurile dintre CSM Oradea-Gaz Metan Medias, BCM Pitesti-CSU Brasov, CSU Ploiesti-CSM Bucuresti si Steaua Bucuresti-BC Mures. Disputa dintre Elba Timisoara si BC Gladiator Cluj a fost amânata pentru data de 10 martie, iar cea dintre "U" Mobitelco Cluj si CS Otopeni, la o data care va fi anuntata ulterior, din cauza problemelor de sanatate ale mai multor jucatori ardeleni.