Steaua castiga la pas in Giulesti

Steaua a obtinut prima victorie in campionat, 3-1 cu Rapid in deplasare, intr-un meci in care doar imprecizia la finalizare a lui Keseru, care a ratat incredibil de doua ori singur cu Bornescu, a creat falsa impresie ca s-a jucat de la egal la egal in Giulesti. Pancu a deschis scorul la o gafa a apararii steliste, Keseru a restabilit egalitatea dupa cinci minute, iar Adi Popa si Chipciu au inclinat balanta in favoarea campioanei en-titre a Ligii 1. Steaua a avut si doua bare prin Adi Popa si Alex Chipciu.

Steaua a avut un start convingator de meci, dupa ce Stanciu a fost la un pas de a ramane in situatie de unu la unu cu portarul Rapidului, la verticalizarea lui Stanciu (8).  Trei minute mai tarziu, Adi Popa l-a angajat perfect pe Keseru, incapabil sa impinga mingea in plasa din 7-8 metri. Mingea a ricosat la Adi Popa, care a trimis alaturi de poarta parasita de Bornescu.

Defensiva giulestenilor a cedat si in minutul 14, cand Keseru a reluat peste transversala din pozitie ideala.

Contrar cursului jocului, Daniel Pancu a declansat "revelionul" in tribunele stadionului Valentin Stanescu, la mijlocul reprizei, cand a trecut ca prin branza prin apararea Stelei, l-a culcat pe Arlauskis si a punctat pentru 1-0 cu poarta goala.

Bucuria gazdelor a durat mai putin de cinci minute. In minutul 28, Keseru a restabilit egalitatea din pasa lui Adi Popa.

Pana la pauza, Sandulescu a amenintat poarta lui Arlauskis cu un sut splendid la coltul lung. Lituanianul Stelei s-a intins si a blocat in lateral.

Actul secund a debutat in aceeasi nota, cu Steaua dominand si Rapid stand la cutie, in speranta unui nou contraatac castigator. Adi Popa a zguduit transversala la doar cateva minute de la reluare, singur cu Bornescu.

In minutul 67, imediat dupa o faza in care Ciolacu putea readuce Rapidul in avantaj, Chipciu a scapat periculos in careu si i-a pasat lui Adi Popa, care nu a mai iertat.

Stelistii au rezolvat meciul cu un sfert de ora inainte de final, cand Bornescu a gafat ca un incepator la sutul moale, pe coltul scurt, al lui Chipciu.

Chipciu putea realiza dubla, in minutul 82, dar Bornescu a fost salvat pentru a doua oara de bara.

Rapidul a incheiat jocul in inferioritate, dupa ce Pancu, accidentat, nu a mai putut pune piciorul in pamant, iar Ionel Ganea efectuase toate cele trei modificari avute la dispozitie.

Rapid: Bornescu - Tanc, D. Lung (C. Paun 46), Al. Iacob, M. Stoica - V. Negru (Fl. Calin 73), Selagea, Sandulescu, Al. Coman (M. Martin 62) - Pancu, Ciolacu. Antrenor: Ionel Ganea

Rezerve: Draghia, Calin, Burcea, Saveanu, Paun, M. Martin, Al. Dumitru

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Filip, Latovlevici - Prepelita, N. Stanciu - Ad. Popa, Valceanu (Chipciu 53), Parvulescu (Cr. Tanase 57) - Keseru (Iancu 69). Antrenor: Costel Galca

Rezerve: Cojocaru, Chipciu, G. Iancu, Tosca, Neagu, Gradinaru, Tanase.

Arbitru: Alexandru Tudor

Cartonase galbene: D. Pancu 26, V. Negru 32, A. Ciolacu 87/ Arlauskis 21, N. Stanciu 32