Pandurii confirma asteptarile pariorilor, 4-0 la CFR Cluj

Pandurii nu a avut probleme de a trece de CFR Cluj, in deplasare, scor 4-0, intr-unul din cadourile facute de casele de pariuri la final de saptamana. S-a pariat masiv pe victoria celor de la Pandurii, iar formatia gorjeana nu a inselat asteptarile jucatorilor, inscriind in debut prin Mihai Roman (2), urmat de Amadio (autogol) in ultimele secvente ale primei reprize. Eric (83) a punctat pentru 3-0 si a produs faza ultimului gol, reusit de Shalaj (85). A fost cel mai rasunator succes al Pandurilor in meciurile cu CFR Cluj.

Partida de la Cluj a inceput, practic, de la 1-0 in favoarea oaspetilor, dupa patrunderea lui Momcilovic in flancul stang de atac. Mihai Roman s-a demarcat fara probleme in marginea careului mic si a impins din apropiere mingea trimisa la intalnire de fundasul sarb.

In minutul 19, Nicoara l-a intors pe toate fetele pe Thiago Lopes, insa finalizarea "aripei" de la Pandurii a fost anulata de interventia excelenta a lui Amadio.

La mijlocul reprizei, Amadio a mentinut-o pe CFR Cluj in viata printr-o parada miraculoasa. Anton a tras puternic de la aproximativ 25 de metri, iar Nicoara, aflat pe respingere, nu a fost capabil sa puncteze singur cu portarul gazdelor.

Scorul pauzei putea fi 1-1, daca respingerea usor neglijenta a lui Cordos prinde cadrul portii lui Gliwa, la o faza fixa a gazdelor (39).

In schimb, a fost 2-0 pentru oaspeti. La ultima faza, Nistor a centrat din corner, iar Amadio a respins in mod ciudat in proprie poarta. Probabil tontogolul etapei.

Odata cu introducerea lui Eric pe teren, Pandurii a castigat in plan ofensiv. Mihai Roman putea semna dubla, in minutul 63, la o pasa de calitate primita de la brazilian.

Zece minute mai tarziu, elvetianul Shalaj, introdus dupa pauza, a trimis previzibil pe coltul scurt un nou balon pus pe tava de Eric.

Scorul a capatat proportii pe final, cand Eric a facut 3-0, la o faza in care clujenii au reclamat un hent. Eric a preluat de langa Ene si l-a invins pe Amadio cu un sut plasat.

La faza imediat urmatoare, Shalaj a profitat de deranjul din defensiva CFR-ului si a inghetat tabela de pe Dr. Constantin Radulescu, din Cluj.

CFR Cluj: Amadio - Lopes, Larie, Ene, Camora (Jakolis 37) - Deac, Muniru, Carp, Chanturia (Paun 68) - Jazvic (S. Negrut 86), Tade
Rezerve: Vatca, Jakolis, Paun, Negrut, Kereki, Petrus, Cublesan
Antrenor: Eugen Trica

Pandurii: Gliwa - Ungurusan, Cordos, Vasiljevic, Momciljovic - Anton (Eric 61), Pintilii, Nistor - Buleica (Shalaj 68), M. Roman (Matulevicius 74), Nicoara
Rezerve: Stanca, Sandru, Pleasca, Eric, Shalaj, Matulevicius, Radut
Antrenor: Edi Iordanescu

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: T. Lopes 64, Muniru 79, Deac 80/ Pintilii 26, Nicoara 32, Eric 73, Shalaj 74