FC Botosani isi consolideaza locul trei in playout

Echipa FC Botosani a obtinut, vineri, a treia victorie in faza playout a campionatului dupa 2-0 pe teren propriu cu FC Voluntari.

Un rezultat pe care formatia pregatita de Liviu Ciobotariu l-a stabilit inca de la pauza.

Mihai Roman a deschis scorul cu un sut din interiorul careului in minutul 9 dupa o centrare venita din dreapta.

La ultima faza a primei reprizei Catalin Golofca a scuturat plasa cu un sut din afara careului direct la vinclu.

Asa am trait Botosani - Voluntari

Acelasi Golofca ratase in minutul 28 singur cu portarul Mitrev.

La 1-0 pentru Botosani oaspetii au ratat egalarea in minutul 12 prin Signorelli, al carui sut din afara careului a intalnit transversala.

Voluntari a evoluat in inferioritate numerica din minutul 35, dupa ce Doru Popadiuc a primit al doilea cartonas galben la 13 minute distanta de primul incasat.

In partea secunda tot cei de la Botosani au trecut aproape de gol la sutul lui Roman in bara, minutul 66.

Un succes care aduce linistea pentru Botosani, echipa care isi vede consolidat locul al treilea in clasament, in timp ce ilfovenii strang in continuare din dinti pentru salvarea de la retrogradare.

FC Botoşani: Fraisl - Miron, Piţian, Burcă - Patache, J. Rodriguez,  E. Papa (Karaboue '58), L. Fulop - Golofca (Ongenda '72), M. Roman (Buş '79), Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu;

FC Voluntari: Mitrev - Russo (Deac '56), Balaur, Armaş, Al. Vlad - I. Gheorghe, Signorelli (Lazăr '74), Căpăţână - Popadiuc, Tudorie (Bălan '68), Gadze. Antrenor: Cristiano Bergodi;

Cartonaşe galbene: Papa '2, Rodriguez '57, Roman '70/ Popadiuc '22, '35, Russo '31, Căpăţână '64;

Cartonaş roşu: Popadiuc '35;