Concordia si Petrolul fac egal intr-un meci care le apropie de Liga 2

Echipele Concordia Chiajna si Petrolul Ploiestie au deschis, vineri seara, etapa a 6-a, cu un meci incheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0).

Un rezultat care nu ajuta niciuna dintre echipe si care le apropie pe cele doua de liga secunda.

Chiajna ramane pe sase, loc de baraj, cu 18 puncte, in timp ce Petrolul este in continuare lanterna rosie, cu 9 puncte.

Petrolul a deschis scorul in minutul 52 prin Victoras Astafei, jucator care a punctat cu un sut deviat la coltul lung. A doua reusita pentru Astafei de la revenirea la Petrolul, dupa golul marcat in victoria de la Timisoara.

De aceasta data reusita fostului jucator de la Otelul nu a mai fost de ajuns pentru a asigura cele trei puncte, iar Petrolul s-a multumit in final doar cu o remiza.

Doar sase minute s-au bucurat oaspetii de avantaj la Chiajna, Obodo restabilind egalitatea dintr-o lovitura de la 11 metri.

Petrolul a ramas in inferioritate numerica dupa ce Bucsa a primit rosu pentru un fault in postura de ultim aparator.

Cu un om in plus pe teren gazdele au presat mai mult si au ratat golul victoriei prin Cristescu (66'), Pena (71') si Garcia (75').

Chiar si asa, ultima sansa a apartinut ploiestenilor la cursa lui Gavrila, unul dintre cei mai buni jucatori ai oaspetilor. Acesta a centrat in fata portii, dar Paolucci s-a plasat gresit si nu a reusit sa reia decisiv.