ACS Poli Timisoara invinge Petrolul Ploiesti intr-un derby al suferintei

Trei puncte importante obtinute, vineri seara, de ACS Poli Timisoara in meciul disputat pe teren propriu cu Petrolul Ploiesti in ultima etapa a sezonului regulat.

Barbut a marcat in minutul 42 singurul gol al meciului de pe Bega cu o reluare sub transversala dintr-o centrare a lui Ovidiu Popescu.

Pentru Barbut este primul gol al sezonului si doar al patrulea din cariera in Liga 1.

Petrolul ar fi putut egala la ultima faza a primei reprize, dar Gavrila nu a prins cadrul portii din 8-9 metri.

Cei de la ACS Poli mai trecusera pe langa gol in prima repriza la suturile lui Hernandez (11') si Barbut (20'), insa de fiecare data mingea a trecut alaturi.

Jocul, oricum foarte slab calitativ, a scazut mult in intensitate in partea secunda, cand banatenii au tinut de rezultat, iar Petrolul s-a dovedit incapabila sa ameninte poarta aparata de Strauss.