1
Elvetia
Embolo 49'

Asa am trait Tara Galilor - Elvetia

Partida programata la Baku (Azerbaidjan) a fost arbitrata de o brigada din Franta, cu Clement Turpin la centru. Meciul a fost live text in aceasta pagina, sambata, de la ora 16:00.

ECHIPELE DE START

TARA GALILOR: 12 Ward - 14 Roberts, 6 Rodon, 4 Davies, 22 Mepham - 16 Morrell, 7 Allen, 10 Ramsey - 20 James, 13 Moore, 11 Bale.

ELVETIA: 1 Sommer - 4 Elvedi, 22 Schar, 5 Akanji - 2 Mbabu, 10 Xhaka, 8 Freuler, 13 Rodriguez - 7 Embolo, 23 Shaqiri, 9 Seferovic.

17:55

Final de partida. Prima remiza la acest EURO 2020.

90'

Embolo aproape de dubla din nou cu capul. Portarul Ward respinge in extremis peste poarta. Elvetia preseaza puternic.

86'

Golul lui Gavranovic este anulat corect de VAR. Ramane 1-1 pe tabela.

85'

Elvetia inscrie prin Gavranovic din pasa cu capul a lui Embolo. VAR-ul intervine pentru o pozitie suspecta de offside.

80'
79'

Brooks suteaza mult peste poarta. Galezii vor mai mult decat acest egal afisat acum pe tabela.

74'

Gol Moore!

Tara Galilor egaleaza dupa o faza de la coltul terenului. Centrare din dreapta si o lovitura superba de cap in dreapta lui Sommer.

65'

Zakaria in locul lui Shaqiri pentru Elvetia.

63'

Mbabu (Elvetia). Lovitura libera periculoasa pentru poarta lui Sommer. Ramsey centreaza in careu si Bale trece pe sub minge.

60'

Davies incearca sutul din interiorul careului. Mingea e usor deviata. Corner pentru galezi care cauta egalarea.

49'

Gol Embolo!

Elvetia deschide scorul dupa o lovitura de la coltul terenului. Centrare pe lung si Embolo inscrie cu capul.

48'

Embolo patrunde pe zona centrala si este blocat in extremis de portarul Ward.

46'

16:49

Pauza la Baku in meciul din Grupa A dintre Tara Galilor si Elvetia. 0-0 dupa 45 de minute.

31'

Bale trimite din lovitura libera in fata portii si nimeni nu atinge balonul. Repunere din 6 metri pentru elvetieni.

30'

James patrunde pe stanga si obtine lovitura libera in duel cu Schar.

27'

Seferovic preia cu spatele la poata, se intoarce si suteaza pe langa poarta galeza. Inca o sansa de gol in dreptul Elvetiei.

21'

Davies respinge centrarea lui Mbabu dupa o noua faza rapida a elvetienilor.

20'

Sansa de gol si pentru Elvetia la reluarea spectaculoasa a lui Schar. Respinge portarul galez.

16'

15'

Prima ocazie a meciului apartine galezilor la capul lui Moore. Respinge peste bara Sommer, un portar experimentat.

10'

Inceput echilibrat de partida, cu un plus pentru Elvetia la capitolul posesie. Joc de asteptare din partea galezilor.

7'

Rodriguez trimite in marginea careului, mingea ramane la elvetieni si Mbabu centreaza in bratele lui Ward.

6'

Reluare cu capul a lui Embabu. Corner pentru Elvetia.

1'

A inceput meciul cu Elvetia in posesie.

0'
16:00

Meciul este arbitrat de o brigada din Franta, cu Clement Turpin la centru.
Sunt 29 de grade Celsius la Baku, vreme insorita, ideala pentru fotbal.

13:30

AVANCRONICA

Este prima intalnire intre Tara Galilor si Elvetia la un turneu final.

Elvetia a castigat cinci din cele sapte intalniri directe cu galezii. Acestia au castigat ultimele doua meciuri directe, inclusiv ultima partida din 2011.

La EURO 2016 Tara Galilor a devenit prima debutanta ajunsa in semifinale dupa Suedia in 1992.

Pentru Elvetia este a cincea participare la un turneu final european. Doar la editia precedenta elvetienii au depasit faza grupelor.

O singura data in 13 partide Elvetia a marcat mai mult de un gol la Campionatul European, in 2008 pe teren propriu contra Portugaliei (2-0).

Tara Galilor a avut o medie de 1.25 goluri pe meci in preliminariile pentru EURO 2020, marcand zece goluri in opt meciuri. Cele mai putine goluri marcate alaturi de Macedonia de Nord dintre cele 24 de echipe participante.

Vladimir Petkovic, la carma nationalei Elvetiei din 2014, este doar al doilea antrenor care conduce Elvetia la trei turnee majore consecutive, dupa Kobi Kuhn (EURO 2004, Cupa Mondiala 2006 si EURO 2008).