EURO 2020

Austria obtine prima victorie din istorie la Campionatul European. 3-1 cu Macedonia de Nord la Bucuresti | Arena Nationala intra in istoria competitiei

Echipa Austriei a invins Macedonia de Nord, cu 3-1 (1-1), in primul meci gazduit de Arena Nationala in Grupa C a EURO 2020. Un meci intrat in istoria Campionatului European prin marcarea golului cu numarul 700 de catre austriacul Gregoritsch. La cei 37 de ani ai sai, macedoneanul Pandev a marcat primul gol pentru Macedonia de Nord la un turneu final.

Austria a deschis scorul pe Arena Nationala, in minutul 19, prin fundasul dreapta Leiner dupa o centrare oferita de Sabitzer de pe partea opusa.

Un gol marcat de austrieci contrar cursului jocului la primul lor sut spre poarta. Prima reusita pentru Austria in prima repriza a unui meci dintr-un turneu final de la golul lui Walter Schachner cu Chile la Cupa Mondiala din 1982.

Trei minute mai tarziu varful austriac Kalajdzic a reluat din prima spre poarta, insa portarul Dimitrievski a reusit sa retina in doi timpi.

Macedonia de Nord a marcat primul gol la un turneu final prin veteranul Goran Pandev, un jucator in varsta de 37 de ani.

Atacantul ajuns la 120 de selectii in nationala tarii sale a profitat de o cascada de erori in apararea austriaca si a marcat cu un sut din interiorul careului pentru 1-1.

Pandev devine astfel al doilea cel mai varstnic marcator din istoria Campionatului European la cei 37 de ani si 321 de zile. Recordul este detinut de austriacul Ivica Vastic la EURO 2008 cand avea 38 de ani si 257 de zile.

Macedonia de Nord a inceput mai bine si partea secunda, cu un joc avantat spre poarta austriaca, dar fara a produce modificarea dorita pe tabela de marcaj.

Austria a rezolvat ecuatia celor trei puncte pe finalul partidei, cand capitanul si liderul generatiei actuale David Alaba a iesit la rampa cu o super centrare, in minutul 78, pentru reusita de 2-1 a lui Gregoritsch.

Un gol istoric marcat pe Arena Nationala din Bucuresti. Al 700-lea gol in istoria Campionatului European.

Intrat pe teren in minutul 58 in locul lui Baumgartner, jucatorul legitimat la echipa germana Augsburg a profitat de imprecizia fundasului din marcaj si a marcat cu latul din sase metri.

Austria avea sa inchida tabela prin Arnautovic, in minutul 89, dupa o faza pornita de la o aruncare de la margine. Al 27-lea gol marcat de Arnautovic pentru nationala austriaca.

La prima aparitie intr-un turneu final Macedonia de Nord a incheiat meciul cu Austria fara nici macar o lovitura de la colt si doar doua suturi pe poarta.

Pentru Austria este prima victorie din istorie la un Campionat European, iar patru din cele cinci goluri au fost marcate de jucatori care au venit de pe banca de rezerve.

Austria: Bachmann – Lainer, Dragovic (Lienhart ’46), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Gregoritsch ’58), Laimer (Baumgartlinger ’90), X. Schlager (Ilsanker ‘90+4), Alaba – Babitzer – Kalajdzic (Arnautovic ’59). Selecţioner: Franco Foda.

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Nikolov (Bejtulai ’64), Ristovski, Velkovski, Musliu (Ristovski ’86), Aliosko – Bardi (Trickovski ’82), Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (Kostadinov ’63). Selecţioner: Igor Angelovski.

Partida a fost arbitrată de suedezul Andreas Ekberg.