Cupa Romaniei

"Bancarii" nu calca gresit

FC National a venit la Caracal cu cea mai buna echipa, elevii lui Olaroiu nedorind sa piarda lupta pentru adjudecarea Cupei Romaniei, chiar daca in campionat conduc detasat in fata granzilor Rapid, Dinamo si Steaua.
"Noi avem intotdeauna drept obiectiv sa castigam primul meci. Or, primul meci este la Caracal. Am facut un calcul scurt si am observat ca trebuie sa invingem in sapte partide pentru a intra in posesia trofeului. Uite asa ajungem in cupele europene", a spus capitanul Nationalului, Gabriel Caramarin, inainte de partida.

Din pacate pentru gazde, doar 700 de suporteri s-au aflat pe stadionul Parc din Caracal pentru a vedea la lucru ocupanta primului loc din Divizia A, dar acest lucru nu i-a descurajat pe fotbalistii lui Silvian Cristescu, care au inceput mai bine partida si au ratat cateva ocazii mari prin Totoroata si Alexandru Piturca.

Bancarii au replicat tarziu, in minutul 35 Chihaia reusind prima faza care a dat intr-adevar emotii portarului Bornescu. In repriza a doua, jucatorii antrenati de Olaroiu reusesc sa marcheze in minutul 58 prin Ghindeanu, dupa o respingere gresita a portarului Borinescu. Gazdele au replicat imediat prin Alexandru Piturca, care ar fi putut marca in minutul 70, dar a fost oprit din actiune de centralul Bocaneala din cauza unui presupus fault in atac.

Astfel ca, in loc de 1-1, scorul a devenit 2-0 pentru bucuresteni cateva minute mai tarziu, cand Chihaia reuseste sa marcheze, reusita bancarului fiind precedata insa de un ofsaid nesemnalizat de asistentul Buzarnescu. In minutul 76, Gigel Coman, intrat in teren in repriza a doua, mai inscrie o data si ii ofera tehnicianului Olaroiu un final de meci linistit. Scorul final, 4-0 pentru FC National, este stabilit in minutul 89 cand Ghindeanu mai inscrie o data si deschide astfel drumul bancarilor catre castigarea Cupei Romaniei.