CM 2022

Portugalia invinge Ghana in cel mai spectaculos meci de pana acum la Cupa Mondiala

Echipele Portugaliei si Ghanei au oferit o partida antrenanta in Grupa H la Cupa Mondiala. Castig de cauza au avut lusitanii, cu 3-2, dar Ghana a fost aproape de golul egalizator in prelungiri.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul dupa pauza, in minutul 65, dintr-o lovitura de la 11 obtinuta usor tot de el in duel cu Mohammed Salisu.

O faza la care se impunea cel putin o verificare din partea VAR, daca nu chiar si prezenta arbitrului la marginea terenului pentru reluarea oficiala.

Se pare totusi ca acest VAR, o inovatie a tehnologiei in sport, nu se activeaza in cazul echipelor mai slab cotate.

Doar noua minute s-au bucurat portughezii de avantaj pe tabela. Andre Ayew restabilea egalitatea cu o reluare din fata portii dupa o centrare venita din dreapta.

Doua goluri care au aprins partida dupa o prima repriza fara prea multe actiuni notabile.

Portugalia a punctat de doua ori intr-un interval de trei minute, prin Joao Felix (min.77) si Rafael Leao (min.79), acesta din urma trecandu-si in cont prima reusita pentru echipa nationala.

Cristiano Ronaldo i-a lasat locul in teren lui Gonçalo Ramos in minutul 88. Dupa un minut Ghana reducea din diferenta prin Bukari, cu o reluare de cap din sase metri. Din nou flancul drept al apararii lusitane si-a dovedit slabiciunea.

Ghana a trecut pe langa egalare la ultima faza, cand portarul Diogo Costa a fost aproape de o gafa uriasa in fata presingului efectuati de Inaki Williams.

Meciul dintre Portugalia si Ghana este doar al patrulea din istoria competitiei in care se marcheaza cinci goluri in repriza secunda, dupa o prima parte fara goluri. Celelalte trei au fost Poland 5-1 Peru (1982) Olanda 2-3 Brazilia (1994) Belgia 3-2 Japonia (2018).