1
0
Canada

Belgia - Canada 1-0. Penalty ratat de canadieni in debutul partidei

Belgia a invins Canada, cu 1-0, in ultimul meci al zilei de miercuri la Cupa Mondiala.

Michy Batshuayi a marcat unicul gol al meciului in finalul primei reprize.

O prima parte dominata de Canada cu un joc entuziasmant.

Nord-americanii au ratat si o lovitura de la 11 metri, la 0-0, prin Alphonso Davies.

Sutul jucatorului legitimat la Bayern Munchen a fost aparat de Thibaut Courtois.

Canada a avut nu mai putin de 21 de suturi la poarta in prima parte a meciului.

Golul marcat de belgieni a turnat plumb in ghetele canadienilor, jocul acestora scazand in intensitate in partea secunda.

Doar doua echipe au castigat opt meciuri consecutive in faza grupelor la Cupa Mondiala. Belgia este una dintre acestea, cealalta fiind Brazilia.

Canada ramane fara gol marcat in cele patru meciuri disputate pana acum la Cupa Mondiala. Doar Bolivia si Grecia aumulte meciuri disputate fara gol marcat (primele 5).

22:56

86'

De Bruyne intra in centru si suteaza mult peste poarta.

80'

Courtois retine lovitura de cap a lui Larin.

67'

Contraatac belgian in superioritate numerica. Batshuayi asteapta prea mult sa-i vina balonul si e deposedat de Laryea.

66'

Laryea suteaza tare si pe langa poarta belgiana.

60'

Faza fixa a canadienilor ramasa fara rezultat.

46'

Incepe repriza secunda.

21:51

Belgia intra cu 1-0 la pauza, dupa ce Canada a dominat inceputul partidei si a avut un penalty ratat.

45'

Ocazie uriasa ratata de Canada prin Tajon Buchanan din sase metri. A trimis mult peste poarta!

43'

Gol Batshuayi!

Belgia n-a jucat mare lucru pana acum, dar deschide scorul prin Batshuayi. Un gol care poate fi trecut si in dreptul portarului canadiani care putea face mai mult.

40'

Verificarea s-a incheiat si centralul din Zambia fluiera reluarea partidei.

38'

Canadienii solicita din nou penalty la un contact in careu. Repunere din 6 metri pentru belgieni, dar intervine VAR-ul si se verifica faza.

33'

Canada a avut 12 suturi spre poarta in primele 32 de minute. Mai multe decat in cele trei meciuri jucate la precedenta aparitie la Cupa Mondiala, in 1986.

31'

Batshuayi primeste in marginea careului canadian, dar e deposedat de Hutchinson.

30'

O noua interventie decisiva a lui Courtois. Bombardat de canadieni din toate pozitiile.

19'

Sansa pentru belgieni pe contraatac. De Bruyne a ales insa gresit sa continue cu Carrasco, desi il avea liber in dreapta pe Tielemans.

14'

Inceput fulminant pentru Canada: 7-1 la suturi spre poarta!

13'

Buchanan surprins in offside.

11'

Canada rateaza lovitura de la 11 metri! Sutul lui Alphonso Davies a fost blocat de portarul belgian.

8'

Penalty pentru Canada la interventia VAR pentru un hent comis de Carrasco.

2'

Un meci arbitrat de Janny Sikazwe, cel care la un meci de la Cupa Africii a fluierat finalul mai devreme!