Serie A

Milan s-a calificat in semifinalele Cupei Italiei

In fata unei asistente extrem de reduse si sub privirile posibilului viitor coechipier Maxi Lopez, campionii de la AC Milan au invins pe Lazio Roma, scor 3-1, si s-au calificat in semifinalele Cupei Italiei.
Fara Radu Stefan lasat in afara lotului din cauza unei accidentari, Lazio a avut un start perfect de partida si Cisse a deschis scorul dupa numai cinci minute.

Atacantul francez a reluat din zece metri centrarea ideala venita de la Alvaro Gonzalez.

Milanezii nu au acuzat socul si au intors rezultat intr-un interval de doar trei minute. Mai intai Robinho a egalat cu un sut sub bara din interiorul careului (15’), pentru ca Seedorf sa faca 2-1 trei minute mai tarziu din pasa energicului El Sharrawy.

Lasat pe banca de rezerve in debutul meciului, atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a intrat pe teren in minutul 69 pentru a rezolva soarta partidei.

Golgeterul din Serie A a punctat decisiv in minutul 84, cand l-a invins pe Marchetti cu un sut la coltul scurt intr-o situatie de unu contra unu.