Victorii pentru Sorana Cirstea si Gabriela Ruse in circuitul WTA

Jucatoarele Sorana Cirstea si Gabriela Ruse au castigat, luni noapte, meciurile disputate in circuitul WTA la Adelaide, respectiv Auckland.

Sorana Cirstea, locul 45 mondial la inceputul anului 2023, a trecut in primul tur la Adelaide de Victoria Golubic din Elvetia (76 WTA), cu 6-0, 7-6 (1), dupa un meci de o ora si 45 de minute.

Pentru Cirstea a fost primul meci in circuit dupa aproape patru luni. Ultima oara Sorana evoluase la turneul WTA 125 de la Bucuresti, in septembrie 2022, cand pierdea in primul tur din postura de favorita principala.

In optimile de finala de la Adelaide o va intalni pe Ons Jabeur din Tunisia, principala favorita a turneului WTA 250.

Ajunsa pe tabloul principal de la Ruse in urma a doua tururi de calificare, Gabriela Ruse a invins-o in prima runda pe reprezentanta gazdelor Erin Routliffe (27 ani / 855 WTA), cu 6-2, 4-6, 6-4.

Ruse va juca pentru un loc in sferturi cu invingatoarea meciului Xiyu Wang (China / 50 WTA) si Karolina Muchova (Cehia / 151 WTA).