Simona Halep trece usor de Gabriela Ruse si ajunge in sferturi la Melbourne Summer Set 1

Favorita numarul doi la castigarea turneului WTA 250 de la Melbourne, prima competitie din 2022, Simona Halep i-a lasat doar trei game-uri Gabrielei Ruse in confruntarea din optimi.

Simona Halep s-a impus cu un categoric 6-2, 6-1 la capatul unui meci de doar 61 de minute.

In pofida diferentei de scor meciul a inceput semnul echilibrului, Halep explicand la final ca nu a simtit prea bine mingea in primele schimbarile.

“Sunt foarte fericita ca am castigat acest meci in acest mod. La inceput a fost putin diferit, nu am simtit prea bine mingea, dar incet, incet am inceput sa simt jocul si cred ca am dominat partida.

“Sunt aici si incerc sa dau ce am mai bun. Incerc sa ma bucur si sa joc cel mai bun tenis al meu”, a mai spus Simona Halep.

Aceasta o va intalni in sferturile de finala pe elvetianca Victoria Golubic.

In sferturile de finala, dar la Melbourne Summer Set 2, a ajuns si Irina Begu dupa 3-6, 6-2, 6-3 cu Jasmine Paolini din Italia.

Amanda Anisimova din SUA este adversara Irinei Begu din sferturi, cea care a eliminat-o in optimi pe Sorana Cirstea, cu 6-4, 6-1.