Simona Halep se opreste in sferturi la Madrid dupa un meci sub asteptari

Dupa trei victorii la rand care au dat sperante pentru un nou posibil titlu in capitala Spaniei, Simona Halep a fost invinsa in sferturi de Ons Jabeur, a 8-a favorita a turneului de 1000 de puncte.

Jucatoarea din Tunisia s-a impus, cu 6-3, 6-2, dupa o ora si 9 minute.

Un meci la discretia lui Jabeur, aceasta controland majoritatea dintre schimburi.

Simona Halep a inceput mai bine si a condus cu 2-1 si break in fata, dupa care a pierdut nu mai putin de patru game-uri la rand.

Chiar daca a gresit mai mult, Jabeur a fost jucatoarea care a dictat ritmul pe teren si nu a lasat-o pe Halep sa intre in partida.

In pofida catorva mingi castigate, Halep n-a reusit niciun moment sa conteste jocul agresiv al adversarei.

Pentru Jabeur a fost al 12-lea meci pe zgura in 2022, pentru Halep doar al 4-lea

Doar trei mingi castigate direct a avut Halep in primul set. Foarte putin pentru a emite pretentii la un asemenea nivel.

Setul secund a stat sub semnul echilibrului pana la 2-2, cand Jabeur a valorificat primele mingi de break aparute.

Tunisianca a incheiat meciul cu o serie de patru game-uri la rand.

In game-ul sase Halep si-a pierdut cumpatul si s-a ales cu un avertisment din partea arbitrului, dupa ce a lovit nervoasa cu racheta de mai multe ori suprafata de joc.

O iesire aparuta intr-un game in care a revenit de la 0-40 si a ratat o minge de break.

Scorul intalnirilor directe intre Halep si Jabeur devine egal (2-2), dupa aceasta prima confruntare pe zgura.

Halep o invinsese pe Jabeur in acest an la Dubai, pe hard.

Pentru Simona Halep urmeaza cateva zile de pauza, dupa care va evolua incepand de luni la Roma, un turneu pe care l-a castigat in 2020 si unde a mai disputat alte doua finale.

Ons Jabeur joaca in semifinale cu invingatoarea meciului Amanda Anisimova - Ekaterina Alexandrova.