Simona Halep obtine prima victorie dupa trei luni si jumatate

Cap de serie numarul 12, Simona Halep s-a calificat in turul secund la turneul WTA 1000 de la Cincinnati.

Simona Halep a invins-o pe Magda Linette din Polonia, cu 6-4, 3-6, 6-1, dupa un meci de doua ore intrerupt de ploaie.

Primul set a fost dominat de Halep, aceasta impunandu-se la adapostul unui break.

Linette a inceput mai bine actul secund si s-a distantat la 3-0 dupa doar 15 minute.

La 4-1 pentru poloneza Halep a solicitat un timeout medical pentru o probblema la coapsa piciorului drept.

Un game mai tarziu partida a fost intrerupta de aparitia ploii.

Meciul a fost reluat dupa aproape o ora de intrerupere si primul set a fost castigat de Linette, care a pastrat diferenta de un break.

Halep a dominat autoritar setul decisiv si a avut doua mingi de meci pentru a inchide cu 6-0.

In cele din urma partida a fost transata dupa 6-1 in decisiv. Un meci in care Halep a servit nu mai putin de 11 asi.

Prima reactie a lui Halep

“A fost un meci greu, mai ales dupa aceasta pauza. A jucat solid, un tenis puternic, dar ma bucur ca am putut castiga primul meu meci dupa revenire.

“Sunt trista ca n-am putut castiga un titlu aici. Am pierdut trei finale. Este unul dintre cele mai placute locuri in care am jucat. Ma bucur sa va avem inapoi si tenisul e mult mai frumos cu voi in tribuna”, a declarat Halep dupa victoria cu Magda Linette.

Ce urmeaza

Halep va juca in turul doi cu invingatoarea dintre Jessica Pegula (SUA) si Camila Giorgi (Italia).