Simona Halep o invinge pe Alize Cornet in primul tur la Roma

Aflata in continuare pe locul 21 in ierarhia mondiala, Simona Halep a debutat, luni, in turneul de la Roma, competitie de 1000 de puncte, cu premii totale in valoare de 2.5 milioane de dolari.

Simona Halep o va intalni in turul secund pe americanca Danielle Collins, a 7-a favorita la Roma, jucatoare care a avut primul tur liber.

Pentru Halep victoria obtinuta in fata lui Cornet este a patra in cinci meciuri pe zgura sezonul acesta.

Este doar pentru a doua oara in cariera cand Halep o invinge pe Cornet.

Scorul intalnirilor directe Halep - Collins este 1-1. Ultima intalnire a avut loc in 2021 in turul 2 la Montreal, unde Collins a castigat in trei seturi.

Va fi primul duel pe zgura intre cele doua jucatoare.

Halep - Cornet 6-4, 6-4

15:00 Halep inchide cu game de serviciu la zero meciuli cu Alize Cornet.

14:52 Cornet prelungeste suspansul ca in primul set. Recupereaza unul dintre break-uri. Halep conduce 5-3.

14:48 Break la zero Halep pentru 5-2 in setul secund.

14:40 Halep revine in fata (3-2) dupa un break la zero.

14:29 Primul break al setului secund este obtinut de Halep (2-1).

14:25 Halep isi castiga la zero primul game de serviciu din acest set (1-1).

14:21 Cornet salveaza o minge de break si castiga primul game al setului secund.

14:13 Halep o tine pe Cornet in spatele liniei de fund a terenului si loveste decisiv cu dreapta pentru doua mingi de set la 5-4 si 40-15. Halep serveste bine cu prima minge, joaca lung inca o data cu forehand-ul si incercarea de scurta a lui Cornet se opreste in fileu.

14:09 Cornet se apropie la 5-4 dupa al treilea game consecutiv castigat. Va servi Halep inca o data pentru castigarea primului set.

14:04 Dubla greseala comisa de Halep la 0-40 si Cornet recupereaza unul dintre cele doua break-uri.
Halep conduce 5-3

14:01 Primul game pe serviciu si pentru Cornet (5-2). Aceasta prelungeste deznodamantul primului set.

13:58 Game la zero pe propriul serviciu si Halep se apropie de castigarea primului set (5-1).

13:55 Al doilea break in fata obtinut de Halep (4-1).

13:51 Primul game al meciului adjudecat la serviciu ii revine lui Halep, dupa ce aceasta a revenit de la 15-30.

13:48 Halep revine la conducere in urma unui nou break (2-1).

13:43 Cornet isi ia inapoi break-ul si avem din nou egalitate (1-1), dupa ce Halep deschisese cu game pe serviciul advers.

13:34 Incepe meciul cu jucatoarea din Franta la serviciu.

Simona Halep o intalneste in primul tur pe fratuzoaica Alize Cornet, locul 34 mondial.

Partida celor doua este a doua programata pe arena Pietrangeli si va incepe undeva dupa ora 13:30 a Romaniei.

De cinci ori s-au mai intalnit pana acum Halep si Cornet. O singura data a castigat Halep!

Ultima oara Cornet a invins-o pe Halep chiar in acest an la Australian Open, in optimile de finala, cu 6-4, 3-6, 6-4.

Halep a castigat turneul de la Roma in 2020, dupa o finala contra Karolinei Pliskova.