Simona Halep incheie repede conturile cu turneul de la Doha

Prezenta Simonei Halep la Qatar Open 2022 de la Doha s-a incheiat inca din primul tur.

Fosta lidera mondial in prezent ocupanta locului 27 WTA a fost invinsa de Caroline Garcia din Franta, scor 4-6, 3-6.

Un meci desfasurat in conditii meteo dificile, cu vant puternic care a obligat ambele jucatoare sa-si adapteze stilul de joc din mers.

Garcia s-a adaptat mai bine si a dictat ritmul pe teren, fiind jucatoarea care a atacat in permanenta.

In primul set, Simona Halep a ratat nu mai putin de cinci sanse de break, inainte de a-si pierde serviciul la 4-5 dupa o dubla greseala la minge de set pentru Garcia.

Actul secund a inceput cu break obtinut de frantuzoaica in chiar primul game de serviciu pentru Halep.

La 0-2 Halep a ratat patru mingi de break in cel mai lung game al meciului si pana la final jucatoarea din tara noastra n-a mai contestat serviciul adversarei.

Simona Halep a castigat turneul de la Doha (2014) si a mai disputat o finala (2019).

Este a doua infrangere pe care Halep o sufera in fata lui Caroline Garcia, dupa cea din finala China Open de la Beijing in 2017.

Un meci pierdut atunci dupa ce Halep ajunsese in premiera numarul unu mondial.

Intr-un alt meci din primul tur, Irina Begu a fost invinsa de Petra Kvitova, scor 3-6, 1-6.