Simona Halep, calificare cu emotii in turul 3 la Toronto

Jucatoarea Simona Halep a avut parte de un test dificil, miercuri, in primul meci de simplu dupa castigarea Wimbledonului.

Simona Halep a intalnit-o pentru prima data in cariera pe Jennifer Brady din Statele Unite, jucatoare de care a trecut greu, dupa doua ore si 26 de minute, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5).

In primul set Halep a inceput mai greu si s-a vazut condusa, cu 3-0, dupa care a revenit la 3-3, pentru a-si pierde serviciul in cel mai nepotrivit moment, la 5-4 pentru adversara.

Halep a inceput setul secund cu break, dar soarta setului s-a decis in prelungiri, dupa mai multe break-uri de ambele parti.

Decisivul a fost dominat de Halep, care a condus cu 4-1 la un moment dat. Brady a revenit cu o serie impresionanta, americanca trecand in extremis la conducere, cu 5-4.

S-a ajuns in cele din urma in tiebreak unde Halep a transat disputa, scor 7-5.

Halep joaca in turul 3 cu invingatoarea dintre Donna Vekic si Svetlana Kuznetsova.