Serena Williams scapa ca prin minune de eliminare in sferturi la Cincinnati

Lidera mondiala Serena Williams si-a facut un obicei din a reveni la capatul unor situatii aparent fara iesire.

Asa s-a intamplat si vineri in primul sfert de finala programat la Cincinnati, unde Serena Williams a eliminat-o in trei seturi pe Ana Ivanovic, cu 3-6, 6-4, 6-2.

Ivanovic a condus in setul secund cu 4-3 cu avantajul serviciului care ar fi putut sa o duca la un 5-3 aproape de victorie.

Serena a facut break-ul si a egalat la patru, dupa care a trimis meciul in decisiv si s-a impus in cele din urma firesc dupa caderea mai mult de ordin emotional a sarboaicei.

Nu mai putin de sase game-uri la rand a castigat Serena Williams de la 3-4 in setul al doilea, iar cand s-a trezit Ivanovic meciul fusese practic deja pierdut.

Ivanovic a comis nu mai putin de 11 duble greseli, o cifra enorma pentru acest nivel.

“Am reusit o Serena”, a spus Williams dupa meci, cu referire la revenirea sa fantastica care I-a adus a 42-a victorie consecutiva pe hard in turneele americane.

Ultima sa infrangere pe hard pe pamant american dateaza din finala pierduta chiar la Cincinnati in fata Victoriei Azarenka.

Serena joaca in semifinale cu invingatoarea meciului dintre Elina Svitolina (Ucraina) si Lucie Safarova (Cehia).